Vlněné bytové doplňky tvoří ráj i pro alergiky

Vlněné bytové doplňky tvoří ráj i pro alergiky

Ovčí vlna dokáže regulovat teplotu

Vlna patří mezi příjemné a staletími užívání prověřené přírodní materiály. Doplňky z ní jsou hřejivé a působí příjemně a teple. Nejenom na lidském těle, ale i v bytě. Evokují pocit pohody. Zároveň ovčí vlna neškodí ani alergikům, kterých bohužel stále přibývá.

Pohodu a teplý kontakt zaručují doplňky z ovčí vlny. Tento druh vlny je antialergický, zaručuje termoregulační schopnosti a je i praktický na údržbu. Proto například sedáky, přehozy na křesla nebo předložky vyrobené z ovčí vlny jsou rozhodně dobrou volbou, jestliže chcete mít domácnost s maximem přírodních materiálů příznivých lidskému tělu.

Jaké jsou výhody bytových doplňků z ovčí vlny?

Reagují na okolní teplotu. Vlněný vlas se stahuje či roztahuje. Díky tomu zaručují vlněné výrobky prodyšnost. V zimě hřejí a v létě dokážou udržet stabilní teplotu.

Absorbují vlhkost, a to dokonce v míře až 30 % své hmotnosti. Proto jde o velmi dobrý materiál například i na lůžkoviny. Navlhlá vlna se navíc v suchém prostředí velmi dobře a rychle vysuší.

Mají výborné izolační vlastnosti, skvěle izolují od chladu. Koberce z ovčí vlny tedy patří mezi vynikající materiály na chladnou zem.

Dokážou ochránit alergiky. Vlákna ovčí vlny obaluje lanolín. Ovce jsou díky této vrstvě na pastvě chráněny před mikroorganismy a roztoči. Zároveň lanolín i odpuzuje prach. Zásluhou těchto vlastností jde o velmi dobrou surovinu na bytové doplňky a lůžkoviny pro děti a dospělé alergiky.

Vyžadují pouze minimální údržbu. Povrch vlněných vláken tvoří šupinky, díky kterým se vlna snadno čistí a dokáže odolat prachu a špíně. Je pevná, a přitom pružná a odolná. Nezapáchá.

Praní musí být velice opatrný proces

Pozor ale na praní vlněných bytových doplňků. Vlna snadno žmolkuje, tvoří plsť, proto ji nikdy neperte na víc než na 30 °C. Jinak byste mohli mít místo krásné deky nebo předložky ošklivou sraženinu. Perte raději ručně a hlídejte si teplotu, do pračky vlněné předměty dávejte jedině tehdy, když je k dispozici velice šetrný program na vlnu. Vždy se také řiďte doporučením výrobce. Pokud výslovně uvádí neprat v pračce, dodržujte to. Neždímejte, nekruťte vlnu v ruce. Opatrně vodu vymačkávejte. Sušit je nejlepší ve vodorovné poloze na sušáku.

Vlněné deky, přikrývky a polštáře jako lék

Máme pro vás i jeden zajímavý tip. Vlnotuk, tedy lanolín obalující vlákna ovčí vlny, má i léčivé vlastnosti. Ulevuje třeba při revmatických bolestech. Díky tomu, že ovčí vlna odvádí vlhkost, vyrábí suché teplo. To je velice důležité pro zmírnění bolestí pohybového ústrojí a napětí ve svalech a kloubech, ale i pro krevní oběh. Různé bytové doplňky jako deky či přehozy nebo polštáře z ovčí vlny jsou proto i léčebným nástrojem. Zároveň lanolín má mírně protizánětlivé účinky, uklidňuje podrážděnou pokožku. Působí dobře i na kvalitu spánku.

Nestárnoucí klasika: koberce z vlny

Vzhledem k tomu, že se v současnosti prosazuje i v bytových doplňcích návrat k přírodním materiálům, i vlna má zelenou. Nestárnoucí klasikou bývají vlněné koberce. Mluví pro ně dlouhá životnost, vysoká odolnost a také pružnost, kterou jim dává lanolín. V porovnání se syntetickými vlákny tolik neodolávají nečistotám. Což je v podstatě jediná nevýhoda ještě společně s poněkud vyšší cenou. Pomocí impregnace ale je možné odolnost vůči prachu zvýšit.

Všechny komentáře

Zanechte odpověď