MERINO Týn nad Vltavou Zdravě žít, zdravě spát

Co je to vlna?

Vlna bývá považována za jeden z nejpříjemnějších textilních materiálů. Ovčí vlna se získává z mnoha druhů ovcí, a podle těchto druhů a následkých zpracovacích postupů se také člení. Každá ovce chovaná pro vlnu je stříhána asi dva až třikrát do roka. Za tu dobu dokáží některé kusy vyprodukovat až 15 kg vlny! Ovčí vlna je lidem známá už po desetitisíce let. O chovu ovcí kvůli vlně víme již před 11 tisíci lety v oblasti dnešního Turecka. Proces zpracování vlny se mění napříč staletímy a dnes jsme schopni z vlny vytvořit jedinečně jemná vlákna, která nedráždí a naopak mají pozitivní zdravotní účinky.

Ovčí vlna jako materiál

V zásadě existuje několik možností, jak využít ovčí vlnu. Po ostřihání získáváte vlněné rouno. Umyté a vyčištěné může dobře posloužit. obvykle se však se zpracováním vlny pokračuje, vlna se pere, čistí a zbavuje nečistot nabraných na pastvě. Vlna sestává skoro celá z uhlíku, zbytek tvoří různé další příměsy.

Vlna má řadu výhod oproti běžným syntetickým vláknům. Předně se jedná o 100% přírodní materiál, což je v dnešní době obzvláště ceněno. Jako takový je zdravotně nezávadný, může spíše zdraví prospět! Ovčí vlna je až zázračným izolantem, udržuje tělo v optimální teplotě. Zároveň se díky vlně budete cítit dobře i v provlhlém oblečení. Schopnost vlny odvádět tělesné i jiné vlhko do prostředí je velice užitečná. Využívají ji i profesionální horolezci či polárníci, aby se v chladných krajích udrželi v teple a suchu.

Zajímavosti o vlně

Vlna prochází několika procesy, z nichž dva jsou obzvlášť zajímavé. Je důležité právě sebranou vlnu řádně zpracovat, a tím se myslí hlavně zbavit nečistot, umýt. Nejprve vlna putuje do pracích nádrží a pere se. Zde se z vlny dostává pryč tuk a pot. Získává se lanolin, který se opět dá využít, zejména v kosmetice. Karbonizací, tedy zuhelnatěním, se z vlny dostávají pryč různé organické nečistoty, převážně rostliny, listy, hmyz.

Druhy vln

Obvykle se názvy vlny odvozují od druhů ovcí, ze kterých jsou získávána. Již tradičně to jsou:

  • Merino - velice kvalitní vlna, velice jemná, silně zkadeřená, málo lesklá. Naše firma dává přednost výrobkům z tohoto druhu vlákna, protože jen vlna Merino svou jemností snadno porazí i syntetické látky.
  • Cheviot - hladká vlna, hrubší, zkadeřená, lesklá. Většina ovcí tohoto druhu se chová na maso, vlna se z nich získává převážně v Británii.
  • Kříženecké vlny

Mykaná příze z ovčí vlny

Co je to mykaná příze? Během zpracování již čisté vlny prochází tato strojem zvaným mykadlo. Tento přístroj rozvolňuje vlnu na jemnější vlákna pomocí ostrých hrotů. Obvykle se poté vlna češe a přede na vlákna, z nichž později vznikají vlněné výrobky. Pokud je však příze pouze mykaná, prošla první fází zpracování. Vlna je nyní velice jemná, neuspořádaná. V tomto stavu se vlna využívá na tvíd či podobné hrubší svrchní ošacení určené na ven. Z méně kvalitní mykané vlny se vyrábí kobercová příze.

 

Výkup ovčí vlny

Výkupní cena ovčí vlny: 10 Kč/kg

Výkup je možný pouze, jako směnný obchod za naše výrobky. 

Obchodní podmínky

OBCHODNÍ PODMÍNKY

REKLAMAČNÍ ŘÁD

Vyhledat v katalogu

 

Ceník od 1.10.2016 pdf 

 stažený soubor (1).jpg       Najdete nás i na Facebooku

 

V případě, že byste rádi nabízeli naše výrobky ve vašem obchodě, neváhejte nás kontaktovat. Zašleme vám VO ceník a bližší informace.

 

 Katalog Merino.pdf